• finecoaching

"Tükenmeden" Alın: Şefkat (2. Bölüm)

Güncelleme tarihi: Oca 17


Bilinen/Bilinmeyen Durumları Güvenle Yaşama

Burada bir önceki yazıda sorduğum soruyu hatırlatmak istiyorum: Neden bazı günler geçmek bilmezken bazıları ise su gibi akıyor?


Çünkü, su gibi akıyor. Su gibi çabasız, anda ve güven dolu…


Güven duygusu, bilinen ya da bilinmeyen bir duruma verebileceğimiz direkt bir cevap değildir.

Güven duygusu, şefkatin bir sonucudur.


Şefkat, romantik güzellemelerden öte bir duygudur…


zorlayıcı durumları ya da zayıflıkları cesurca kabullenme ve durumun atlatılacağına ya da iyileştirileceğine olan inançtır.


Şefkat “Zor bir durum olduğunun farkındayım. Yanındayım. Senin için ne yapabilirim?” demektir…


tüm memelilerin uyguladığı bir bakım sistemidir. Hamilelik, emzirme, dokunma, okşama, pışpışlama, besleme, yiyecek tedarik etme… gibi eylemler şefkat verme biçimlerindendir ve bu eylemlerin hepsi güven içerir.


Şefkatle beraber vücutta oksitosin salgılanır. (Kristin Neff)


“Oksitosin hem tanıdıklarımıza ya da tanıdık durumlara hem yabancılara ya da yabancı durumlara empati ve cömertlik göstermemizi ve sonucunda onlarla güven ilişkisi kurmamızı sağlar. Oksitosin zorlayıcı durumların ya da psikososyal stres yükleyicilerin yarattığı stres hormonuna ve kardiyovasküler cevaplara tampon olarak işlev görür. Aynı zamanda beynimizin düşünmeden tepki vermesini sağlayan kısmı olan amigdalanın duygusal uyaranlara duyarlılığını (Domes ve arkadaşları., 2007) ve tehdit unsurlarının görünürlüğünü azaltır (Kanat ve arkadaşları, 2015). Tehdit unsurlarının bu derece azalması stresli ve zorlayıcı sosyal durumlara daha şefkatli yaklaşmaya olanak sunar” (Saturn S.R., 2007).

“Hayatta kalmak sadece ‘savaş ya da kaç’ dürtüsüne değil, ‘kabul et ve dostluk kur’ dürtüsüne de bağlıdır.”, Christopher K. Germer


Evrim sürecinde, iş birliği yapan insanlar daha uzun süre yaşadı ve çoğaldı (Zümra Atalay, 2019). Bu durum kolektif yaşamla beraber bireysel hayatlarımız için de önemlidir.

Şefkat güçtür. Merhametin aksine muhattabına ya da kendine acıma duygusu içermez. Acımak, karşındakinin ya da kendinin söz konusu durumu başaramayacağı kaygısını iletir. Kişiyi küçük görür. Şefkat ise durumun büyük bir bilgelikle ve nezaketle, sürecin farkında olarak yaşanacağına ve geçeceğine inanır.


Şefkatli kişi, bilgece ve nazikçe güçlüdür.

Kişinin kendine olan şefkati (öz şefkat), karşılaşacağı zorlayıcı durumlarda güvende olmasını sağlar. Güvende hisseden kişi karşılaştığı durum ne olursa olsun sadece o andadır. Objektif kalır, kendine güvenerek ve nazik olarak, sağduyulu bir şekilde durumu ele alır. Bunun sonucunda kendisi için en iyi sonucu getiren eylemde bulunmayı seçer.


Öyleyse öz şefkatli olmadan kendimize ne kadar güvenebiliriz?


Herkes için Şefkat

Hem koç olarak yargılamalardan uzak durduğum hem de şefkatin bir sonucu olarak gördüğüm için durumları iyi ya da kötü olarak tanımlamamayı seçiyorum. Çünkü herhangi bir şey için iyi ya da kötü olarak yargıda bulunmak, kendimizi koşullandırmamızı ve bu durumları etiketleyerek bu gibi durumlara sorgulamadan otomatik tepkiler vermemize neden olur. Ayrıca kötü olarak adlandırılan durumlarda, durumun geçme ihtimali göz ardı edilebilir. İyi olarak adlandırılan durumlar ise kötü durumların varlığını kabullenmektir. Burada durumlar arasında herhangi bir derecelendirmeden kaçınmak, kişinin olaylara objektif tutum sergilemesini destekler.
Şefkat, insanlar arasında da hiyerarşi olmadığını savunur. Su gibi akmak şefkati gerektirir. Dereler, denizler ya da okyanuslar için her yerde tıkanmış bir yol ya da zorlayıcı bir durum vardır. Bir nehir kolayca, başka bir nehir hiçbir engelle karşılaşmadan akıyor diyebilir miyiz? Şefkat de aynı şekilde “Kişinin yaşadığı durumu dünya üzerinde başkaları da yaşıyor, kişi yalnız değildir” der. Şefkat kişinin kendisini insanlardan izole etmesini engeller, kişi bütünün bir parçası olduğunu hisseder. Çünkü yaşanılan durum ya da duygu tüm insanlığa aittir. Sadece bunu tecrübe etme, buradan akma sırası ondadır.

“Acı çeken kişi çekmeyen kişiden daha zayıf, güçsüz ve beceriksiz değildir… Acının el değiştiren doğasında o anda, o kişi nasibini almıştır.”, (Zümra Atalay, 2019)

Aynı zamanda, şefkat kişiye herhangi bir özelliği için değil sadece var olduğu için verilir. Yani şefkat, özgüven fazlalılığında, narsisizmde… görülen kişinin kendini başkalarından üstün görmesini, kendi özelliklerini abartmasını ya da kendiyle olan sevgi-nefret ilişkisini barındırmaz.


Şefkatte, var olan var olduğu için değerlidir ve kimse kimseden üstün değildir.

Şefkat vermek ve almak için var olmak yeterlidir.

Şefkat, eşitliktir!

Önce kendinize, sonra tüm dünyaya sirayet etmesi dileğiyle…


Sevgiler,

Hande

29 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör