• finecoaching

Stres, Kulağına Sihirli Bir Cümle Fısıldıyorum


Merhaba! Bugün konuşmayı en sevdiğim konulardan biriyle yanınızdayım. Hepimizin hayatında stres var öyle değil mi?


Aslında stres insana enerji verebilen, insanı harekete geçirmeye yardımcı olabilen bir durum. Burada önemli olan bizim stresi fark etmemiz ve fark ettiğimizde ona vereceğimiz cevaplar, eğer psikolojik boyutta etkileniyorsak tabi ki mutlaka bir terapistle çalışmak. Bu yazı psikolojik düzeyde çalışma gerektirmeyen stresle alakalı.


Stresi fark etmekten bahsediyoruz fakat, her zaman kendimizi gözlemlemek çok kolay olmayabilir. Bunun için daha çok anda kalmamıza, andaki farkındalığımızı artırmaya yardımcı olan bir alan olan bilinçli farkındalıktan (mindfulness), youtube’dan dahi bulabileceğimiz nefes meditasyonlarından, yogadan… faydalanabiliriz.


Fark etmek ve ana odaklanmak bizi yavaşlatacak, geçmiş ve geleceğin kaygısına kapılıp daha çok strese girmemizi engeller. Bir durup nefes almakla durumu objektif bir şekilde ele alma, gözlemleme imkanı artıyor.


Stresi fark ettiğimizi düşünelim, o an kendinize ne söylemeniz biraz daha gevşemenize yardımcı olur?

İsterseniz kafanızda rahatlamış, sakin bir sizi canlandırıp onun size söylediklerine kulak verebilirsiniz.


“Neyi duymaya ihtiyacım var?” diye sorabilirsiniz.


Photo by Aziz Acharki on Unsplash


Ben kendime bu aralar “Bunun geçici olduğunu biliyorum.” diyorum ve derin nefesler alıyorum.


Stresli durumlarda kendimize söyleyeceğimiz bir cümle yalnızca stresin olumsuz etkilerini azaltmakla kalmaz, aynı zamanda strese verdiğimiz şefkatli bir cevaptır.


Sizi kuş gibi hafifleten o cümleyi söyledikten sonra artık çok daha öz şefkatlisiniz ve daha stressiz!


Bana göre 21. yüzyılın en önemli becerisi öz-şefkatli olmak. Şefkat kasları çalıştıkça hayatla beraber uyum ve denge içinde akmak çok daha kolay olacak.

Sevgilerimle!

2 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör