• finecoaching

Rol Modelimiz Olmalı mı?

Merhaba! Rol modeliniz var mı?

Koçlukta kişinin gitmek istediği nokta hakkında fikir vermesi için sorduğumuz sorulardan bir tanesi, bu soru.

Gerçekten rol modelimiz olmalı mı?

Bu sorunun tek bir doğru cevabı aslında yok, kişiden kişiye değişebilir. Benim bakış açıma göre, dünya üzerinde yaşayan her bir insan kocaman bir yapbozu oluşturuyor ve her birimiz o yapbozun eşsiz birer parçasıyız. Bu dünyada kendi yerimizi bulmak içinse kendimizi bulmamız ve bilmemiz gerekiyor.


Photo by Micheile Henderson on Unsplash

Başkalarının başarı hikayelerini, başarıya giden adımlarını, takdir ettiğimiz insanların hal ve tavırlarını sadece taklit ederek 'başarı'ya ulaşabileceğimizi düşünmüyorum. Çünkü sahip olabileceğimiz en 'iyi' versiyonumuzun özgün halimiz olduğunu düşünüyorum. Bu hal aynı zamanda potansiyelimizi yüzde yüz kullanabileceğimiz, kendimizi ve yaşam amacımızı kolaylıkla gerçekleştirdiğimiz bir hal.

Dış dünyada çok fazla uyaran olduğu için, elbette kendi sesimizi duymakta zorluk çekebiliriz. Bu yüzden koçluğu, şefkati ve insanı kendine yaklaştıran bütün meslekleri, çalışmaları, egzersizleri... çok faydalı buluyorum.

Kendi eşsizliğini, potansiyeli fark edip kendini gerçekleştiren insanların günümüz dünyasında ve çağlar boyu fark yaratan insanlar olacağına inanıyorum. Okuduğum, araştırdığım kadarıyla bu zamana kadar adından bahsettiren, iz bırakan insanların sadece kendilerini gerçekleştirerek bunu başardıklarını gözlemliyorum. Doğaya bakarak da bu çıkarımı yapabiliyorum; doğada her şeyin kendini gerçekleştirdiğini görebiliriz, çabasız ve sadece kendi olarak...

Sorumuza geri dönecek olursak, rol modelimiz elbette olabilir. Her hafta Instagram hesabımda kendini gerçekleştirdiğini düşündüğüm isimleri paylaşıyorum. Onların hikayeleri kendim olmam konusunda ilham oluyor, takip edenlere de olması niyetiyle hazırlıyorum. Rol modeli olarak düşünebileceğimiz isimlerin; inanç ve motivasyon olarak bizi besleyeceğine, kendi hikayemize giden yolda güven veren bir gülümsemeyle bize eşlik ettiklerine inanıyorum.

Dilerim biz de, bizden sonra gelenlere gülümseyerek eşlik edebiliriz.

Herkese kucak dolusu sevgiler.

Hande


1 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör