• finecoaching

Kendini Değerli Hissetmene Yardımcı Bir Egzersiz

Kendini değerli hissetmek ister misin yaptıklarına, başarılarına, başkasının onayına, hiçbir koşula ihtiyaç duymadan?⁠ ⁠ Varlığını sıfatsız, sorgusuz, koşulsuz… sadece var olduğun için onurlandırmayı deneyebilir misin?⁠⁠Alıntının çevirisi moralev.com’a aittir.

  • Duygularını, düşüncelerini ve bedenini gözlemleyerek,⁠

  • Kendini nazikçe dinleyerek ve dönüştürerek,⁠

  • Kendini takdir ederek,

  • ⁠Kendine sevgi göstererek⁠

…ilk adımı atabilir misin?⁠ Sana inanıyorum. ❤ Aşağıda bu adımları içeren bir şefkat egzersizi paylaşıyorum.


1.Kendini değerli hissetmeyi tanımlayarak ve böyle hissettiren durumları detaylıca yazarak başlayabilirsin.


Yazarken kendini, duygularını izlemen önemli. Üstünlük, kıskançlık, gurur, güvensizlik vb. kendini ayrıştıran duyguların, düşüncelerin olduğunu fark edersen bu duyguyla veya düşünceyle özdeşleşmeden ve kendini yargılamadan gözlemlemeni rica ediyorum. Sadece izleme hali; duyguların, düşüncelerin daha hızlı kaybolmalarını sağlıyor.


2.Böyle duygular, düşünceler varsa veya kendini yargıladıysan kendine şefkat göster lütfen. Elini kalbine koyabilirsin. Kendine “… duygusu olduğunu biliyorum. Yanındayım.” diyebilirsin, kendini iyi hissettiren, destekleyici bir söz söyleyebilirsin.

Birisine yardım ettiğinde kendini değerli hissettiğini varsayalım. Yardım etmediğinde ya da edemediğinde de değerli hissetmek istiyorsan; kendine bu durumun normal olduğunu, bu durumda da değerli olduğunu hissettirecek, sevecen ve destekleyici bir söz söylesen, bu söz ne olur?


3. Kendine şefkat gösterdiğin için kendini takdir etmeyi unutma. Bu egzersiz haricinde de günlük hayatında kendini takdir etmek için küçük anlar yakala lütfen.


4. Son adım olarak da kendine, kalbinde sevgini hissedene kadar “Seni seviyorum” demeye ne dersin? ⁠ İşte bu kadar basit!⁠ Adım adım dönüştükçe her koşulda kendi değerinin farkında olacağından eminim. ⁠ Çünkü senin özün muhteşem!⁠❤️ ⁠ Sen koşulsuzca değerlisin. Sadece bu koşullardan özgürleşmeye ihtiyacın var. Bunu her zaman hatırlamanı ve varlığını şefkatle onurlandırmanı diliyorum.⁠ Şefkatin dönüştürücü gücü, senden dışarı yansıyacak. Senin ışığın başkalarına da yansıyacak. Şefkat çemberini birlikte büyütmeye var mısın?⁠⁠ Sevgilerimle⁠ Hande⁠ ⁠ ⁠

5 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör