• finecoaching

Kendimizi tanımak zorunda mıyız?

En son güncellendiği tarih: 19 Kas 2020

Mesleğimiz gereği yoğunlukla kişisel alan üzerine çalışıyoruz. Özgüven, öz şefkat, öz sevgi, öz disiplin, kendini onaylama, takdir etme, öz değer, öz saygı… Çalışma konularımız harikulade kıymetli.


Kendinizi bir bina gibi düşünün. Yukarıda bahsettiğim öze ait her şey binanın temelini oluşturur. Henüz anneniz size hamileyken bu temel atılır. Algıladığınız dünya sizi şekillendirme gayretindedir. Bebeklikten itibaren kopyalamaya başladığınız ebeveynleriniz, büyükleriniz rol modellerinizdir. İçinde yaşadığınız çevre, kolektif öğrenilmiş çaresizlik, bakamadıkça körleşen gözler sizin özünüzü görme gayretine girmeden gördüğü şekle size sokmaya çalışır, elbette onlar da böyle öğrendiği için. Dolayısıyla sizin özgün temeliniz çevrenizdeki modellerin etkisi altında kalarak yükselmeye başlar. Temelinizi sağlamlaştırmak, bir ağaç gibi köklü, güçlü ve dengede yaşamanın yolu ise özgün sizi keşfetmekten geçiyor.


Peki bu konuda biz koçlar ne yaparız?


Yabancılaştığınız, artık hissizleştiğiniz ve farkına varamadığınız durumları, davranışları ve duyguları size ayna tutarak gösteririz. Böylece siz, yaşadığınız farkındalıkla kendinize bir adım daha atarsınız. Size ait olmayanın yükünden kurtulur, özünüzün muhteşemliğinin farkına varır ve özgün sizi inşa edersiniz.

Gerçekte ne istediğinizi bulur, sizi engelleyen blokajlardan size ait olmayan sınırlardan kurtulursunuz.Ait olduğunuz yerde ait olduğunuz anda yaşarsınız.

Tabi ki isterseniz…

Bu sadece sizin seçiminiz.


Kendinizi tanımak zorunda mısınız?

Bu soruya cevabınızı bilmiyorum ama bir adım atarsanız kendinize en büyük hediyeyi vereceksiniz bundan eminim.


Son Paylaşımlar

Hepsini Gör