• finecoaching

Kelimeler: Sevinç ve Yaşam Simyacılığı

Güncelleme tarihi: 1 Ara 2020

Kelimelerin ardında yatan hikayeler yüzlerce, binlerce yıldır kolektif bir yaşamın etrafında dolaştığımızı düşündürüyor. Öyle ki nerede ya da nasıl başladıysa oradan filizlenen ve geldiği yere uyum sağlayan, dar oluklardan kıvrılan, çıkmaz sokaklarda bükülerek yeni bir yol bulan güçlü bir sarmaşık gibi hala hayatımızın içinde ve bir o kadar canlı.


“Always maintain a joyful mind.”


Lojong metinlerinden alıntı bu sözü çevirirken İngilizce-İngilizce ve Türkçe sözlükte ‘joyful’un ve ardından sevincin tanımına bakmakla işe başladım.

Sonra bende bu cümlenin yarattığı ilk duygunun izini sürdüm: “Yalnızca sevinçli bir zihni koru.” Siz; zihin ve sevinç aynı sahnede rol alsa, nasıl bir oyun izliyor olurdunuz?

Sözlük anlamı ‘Anlayış, kavrayış./Bilinç, dimağ.’ anlamına gelen zihin sizde ne his uyandırıyor?.. Bana karmaşa, fazlaca düşünme ve yorgunluğu çağrıştırıyor. Zihnin günlük hayat sorunları, çözülmesi gereken krizler ve bulunması gereken cevaplarla dolu olduğunu imgeliyorum ve sevinçle zihin bir aradayken çelişki hissini uyandırıyor.

Şimdi sevincin manasına bakalım. Sevinç Türkçe sözlükte ‘istenen veya hoşa giden bir şeyin olmasıyla duyulan coşku, meserret’ anlamına gelirken İngilizce sözlükte ilk anlamı ‘büyük mutluluk’ olarak yerini alıyor.

Küçük detaylar büyük farklar yaratır.

Türkçe sözlükte koşul içermeyen bir tanımlama en azından baktığım kaynakta bulunmazken İngilizce sözlükte böyle bir anlam ve ek olarak koşul içeren anlam da mevcut. Kelimeler aynı dili konuşan insanların onlara yükledikleri ortak anlam, duygu, his, öğrenilmişliklerden manasını kazanır. Sosyolojik olarak incelendiğinde, bizim coğrafyamızda ve bu anlamı taşıyan her yerde sevince ulaşmanın yolu daha çok bir sonuca ulaşmaktan, bir şey edinmekten, belki birinin kişiye söylediği güzel sözden, alınan takdirden, hissedilen sevgiden, kazanılan paradan, başarıdan… geçiyor. Pek çok şart konulabilir sevinçlerimizin önüne.


Birlikte herhangi bir koşulun konmadığı bir yaşam hayal edelim…


Öyle bir yaşam düşünün ki mutlu olmak için tamamlamanız gereken bir görev ya da yerine getirilmesi gereken bir şart yok. Her koşulda sevinçli olabilirsiniz, her an. Descartes’ten esinlenerek onun sözüne bir güncelleme getirelim:

Varım ve mutluyum.

Olduğum halimle, olacağım halimle, ne olursam olayım, sadece var olarak sevinçliyim.

Bunu söylemek çok kolay olmayabilir. Yıllarca edindiğimiz tecrübeler, insanların ve ebeveynlerin bize karşı tutumları, elde ettiğimiz başarılar… bize nasıl sevineceğimizi öğretti. Koşullandırılmış sevincimizi, mutluluğumuzu daha kolay nasıl elde edebiliriz?..

En etkili yol farkındalık kazanmaktır.

Bireysel farkındalık kişinin kendiyle alakalı bir değerin, isteğin, özelliğin, varsa sınırların… bilincine varmak, ‘fark’ında olmaktır. Kendini tanımak, özünü ve gerçek potansiyelini objektif bir şekilde görebilmektir.


Kendimiz için bu değerli eforu gösterdikten sonra neler kazanabiliriz?

Mutlulukla dolu bir hayat, daha önceden olumsuz addedilen olay ya da durumları göğüste bir topu yumuşatırcasına karşılama ve bu şekilde tepki verme, daha çok neşe, özgüven, öz sevgi, kendini onaylama, öz takdir, öz şefkat… kendini koşulsuzca kabul etme; “olma hali.” Huzurlu yaşam, doğru iletişim ve kendin olarak yaşama sanatı…

...Elbette hayatta gerçekten mutlu olmadığımız anlar da var. Bu anlar çok kıymetli, her an gibi. Kalbinizin acıdığı zamanlar acının gözünün içine bakıp onu saf haliyle görerek, kalbinize batan dikenler ardındaki gerçeğe ve kendinize şefkatle yaklaşıp dikeni güle çevirmek mümkün.

Gül ile ağlamak, acıyı onurlandırmak ve iyileşmek mümkün.

Buna yaşam simyacılığı diyorum.

Yaşamınızı bir gül bahçesine dönüştürün.

Hayatın amacı mutlu olmak değil, kendin olmaktır. Kendin olmak ise mutlaka mutluluğu getirir.

Farkındalıklarınız destekçileriniz ve yaşamınız da özünüz kadar muhteşem olsun.

Sevgiler.

18 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör