• finecoaching

Hayır Deme Egzersizi


Hayır Deme Egzersizi Merhaba! Gerektiğinde hayır diyemeyenlerden misiniz? Cevabınız evetse sizin için bir egzersiz hazırladım!Photo by Daniel Herron on Unsplash  1. Öncelikle hayır diyemediğiniz durumları, kişileri, duyguları bir kağıda yazın.

  2. Bu duygu ya da durumlardan birini seçin ve odaklanın. Seçtiğiniz konuyu detaylıca düşünün. Ne hissediyorsunuz, hangi düşünceler var? Hepsini en ince ayrıntısına kadar yazın. (örn: Sevilmeme korkusu, “Dışlanırım.” düşüncesi)

  3. Bunu/bunları hissettiğiniz veya düşündüğünüz için kendinizi yargılamayın ve kendinize şefkat gösterin. Elinizi kalbinize, yanağınıza… koyabilirsiniz. Kendinizi iyi hissettirecek bir ‘şefkat’ cümlesi yazın. Kendinize olan sevginizi ve desteğinizi hissettiren bir cümle olsun! Bu cümleyi hayır demek istediğiniz zamanlarda kendinize tekrarlayın.

  • “Konu … olduğunda sevilmeme korkusu hissettiğini biliyorum. Ama bu korku gerçeği yansıtmıyor. Şimdi o duygunun gitmesine izin verebilir misin? Ben yanındayım ve seni çok seviyorum.”

  • Hayır diyerek, gerçekten istemediğin bir şeyi yapmamış olacaksın. Hem kendine hem başkasına dürüst olacaksın. Bu takdir edilesi bir davranış!”

4. Bu durum veya kişiyle olan ilişkinizi gözlemleyin. Hayır diyebileceğiniz bir an yaşadığınızda stres hissederseniz o anda kullanabileceğiniz, stresinizi azaltmanıza yarayacak bir egzersiz bulun. (Derin nefes alma, elini kalbine koyma vs.) Gerektiğinde hayır demenin kendinizi korumak için gerekli ve doğal bir hakkınız olduğunu bilin.

5. Şimdi bu durum veya kişiler karşısında sevecen bir dille nasıl hayır diyebilirsiniz diye düşünün.

  • “Sana yardım etmek isterdim fakat imkanlarım, varolan iş yüküm, ve programlarım dolayısıyla istediğin işini yapamam.”

  • “Üzgünüm, bugün ödevini yapmana yardım edemem.”

  • “Seninle buluşmak kulağa hoş geliyor. Fakat bu hafta kendimi dinlemeye ihtiyacım var.”

6. Gerektiğinde hayır dediğinizde kendinizi takdir edin! Bunun ne kadar şefkatli bir davranış olduğunu hatırlayın!


Birini reddetmek, bazı durumlarda kendini birilerine yardım etmekten alıkoyamamak, durumlara veya kişilere müdahale etmek hayır diyememe/dememe durumlarına örnek olabilir.

Hayır demek, kişinin kendi sınırını çizmesi, kendine ve başkalarının deneyimlerine saygılı olmak açısından oldukça önemli. “Haddini bil” hatırlatması belki de ilk bu yüzden yapılmıştı, sonra bir şekilde anlamı değişti. :)
fotoğraf: farkındasözlük


Kibir içermeyen, egoyu beslemeyen, bizi istemediğimiz durumlardan koruyan, doğal ve içten gelen ‘hayır’lar bizi biz yapar.

Umarım bu “Şefkatli Hayır Deme Egzersizi” faydalı olur. Sorularınız olursa bana ulaşabilirsiniz.

Sevgilerimle, Hande

12 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör