• finecoaching

"Hangi Tür Yaratıcısın?" Testi

Adobe Create tarafından hazırlanmış “Yaratıcı türleri testi” hakkında bilginiz var mı? Benim yoktu, instagram’da coach_creatif ismiyle sevgili yaratıcı koç Aycan Hanım paylaştığında haberim oldu ve bayıldım.

Test muhteşem. Görseller tam bir şölen. Sorular da çok basit. Kısa bir testin ardından hangi tür yaratıcı olduğunuzu görebiliyorsunuz. Güzel tarafı ise yaratıcılık türünüze göre nasıl bir yaratıcıyla iyi çalışabileceğinizi söylüyor. Bir nevi iş hayatında, bir şeyleri geliştirme sürecinde diğer yarımızı bulmak olduğuna inanıyorum. :)


Testi ve yaratıcı türlerini çevirmeye çalışacağım. Tadını çıkarın ve benimle paylaşın. Ben öngörülü çıktım. :) En iyi filozofla çalışabilirmişim. Bakalım sizde neler çıkacak?

Teste buradan ulaşabilirsiniz.Yaratıcı Türleri Testi


“1. Seyahat ederken mutlaka …… ihtiyacım olur. Varış noktasına/Yöne

2. soru: Çoğunlukla …… konsantrasyonum iyidir./dikkatim dağınıktır.

3. soru: Hayatı daha çok …… gözünden görmeye meyilliyim. yapıların/hikayelerin

4. soru: Cetvel misin, karalama yazı mı? Cetvel/Karalama yazı

5. soru: …. olmayı tercih ederim. Bir kozada/Arı kovanında

6. soru: Önce ayaklarını sokmak mı, balıklama atlamak mı? Ayaklarını sokmak/Balıklama atlamak

7. soru: Kapım her zaman …. açıktır./kapalıdır.

8. Güncellemeler yüklemeye hazır. Hemen başlat!/Yarın hatırlat.

9. İlk sorum her zaman …. Neden?/Nasıl?

10. Gizli silahınız? Merak/Dayanıklılık

11. Daha çok ….. konuşmayı tercih ederim.” henüz tanıştığım biriyle/kendimle

12. Her şey birbirine bağlıdır. Doğru/Yanlış

13. Şans kurabiyesi misin/doğum günü pastası mı? Şans kurabiyesi/Doğum günü pastası

14. Benim yaratıcılığım daha çok … yönteme dayanır./çılgınlıktır.

15. Genelde … meyilliyim. göz kamaştırmaya/dikkat çekmemeye”


Yaratıcı Türleri Açıklamaları

(Kısaca çevirmeye çalıştım.)


Fotoğraf: Adobe Create


Sanatçı (The Artist)

Güzellik görür, güzellik yaratır. Yaratıcı gücü: Fikir ve konseptleri hayata geçirme yeteneği. Kullanılmayan potansiyeli: Kendini tamamen korkusuzca ifade edebilme. İdeal iş birlikçi: Üretici. Bir sanatçı olarak yaşadığınızı hissederek yaratma isteği duyarsınız. Pek çok düşünce ve hayallerle kendinizi ifade etme ve etrafınızdaki dünyayı dönüştürme arzusuyla hareket edersiniz.

Filozof (The Thinker)

Derin düşünceler, büyük sorular! Yaratıcı gücü: Entelektüel merakı, anlam yaratma ve bulma yeteneği. Kullanılmayan potansiyeli: Teori ve uygulama arasında bağlantı kurarak fikirleri hayata geçirme. İdeal iş birlikçi: Maceracı. Filozof için yaşanmaya değer hayat her anı incelenerek yaşanan hayattır. Yaşam boyu öğrenci olan filozoflar, hayatı sonsuz bir öğrenme, gerçeği arama ve keşfetme fırsatı olarak değerlendiriyorsunuz.

Maceracı (The Adventurer)

Çok fazla ilham, kısacık zaman! Yaratıcı gücü: İleri düzeyde yaratıcılık, merak ve oyun ruhu. Kullanılmayan potansiyeli: Kendini, özel bir yetenek ya da projede uzmanlaşmaya adamak. İdeal iş birlikçi: Sanatçı. Maceracının tutkulu yaratıcılık arayışının ve sonu gelmeyen merakının nereye varacağını söylemek imkansız! Yüksek enerjiniz ve sınırsız heyecanınızdan beslenerek, kolayca ilham alırsınız ve istekleriniz sizi nereye götürürse peşinden gitmeye bayılırsınız!

Yapımcı (The Maker)

Kendini mesleğine adayan! Yaratıcı gücü: Odak ve adanmışlık. Kullanılmayan potansiyeli: Süreçten zevk almak ve yaratıcı riskler almak. İdeal iş birlikçi: Öngörülü Yapımcı, azimle tüm dikkatini yaratıcı sürece vererek ve kendini adayarak düşünce ve hayalleri 3 boyutlu hale getirme sanatında ustadır. Toplum olarak hepimizin güvenle kullandığı yapılar, araçlar, sistemler ve yenilikler üreten Yapımcı türlerinin çalışmalarından büyük ölçüde faydalanıyoruz.

Üretici (The Producer)

Süreç güçtür! Yaratıcı gücü: Güçlü liderlik yeteneği, fikirleri gerçek hayata geçirme kabiliyeti. Kullanılmayan potansiyeli: Performansı bir amaçla dengelemek. İdeal iş birlikçi: Hayalci. Üretici, tüm yaratıcı çeşitlerin içerisinde “uygulayıcı” rolünü tam anlamıyla karşılayan kişidir! İnsan odaklı, faydacı ve dinamik gerçekçi bir temel ve “Yap gitsin!” tavrıyla dengelenmiş son derece yaratıcı bir doğanız var. Sizin gözünüzde bir düşünce, ancak ondan başkaları faydalanıp ve tadını çıkarabileceği zaman değerli oluyor.

Hayalci (The Dreamer)

Hayalin gücü serbest bırakıldı! Yaratıcı gücü: Duygular ve hayaller, empati ve hassasiyetle bağlantı. Kullanılmayan potansiyeli: Hayal gücünü, gerçek dünyaya geçirmek için kullanmak. İdeal iş birlikçi: Yenilikçi. Hayalcinin gözünde dünya güzelliğin ve sihrin yeri! Başkalarının gerçekleri ve şekilleri gördüğü yerde siz metaforlar ve gizli anlamlar ararsınız!

Yenilikçi (The Innovator)

Hareket et, salla, dağıt, tekrar et! Yaratıcı gücü: Yeni fikirler ve yenilikçi çözümler bulma yeteneği. Kullanılmayan potansiyeli: Fikirleri uygulamada ustalaşmak! İdeal iş birlikçi: Yapımcı. Yenilikçi her şeyi olasılıkların ve sürecin, sorunların ve çözümlerin gözünden görür. Entelektüel ve yaratıcı gücünüzü, problem çözmede ve bir şeyi yeni ve daha geliştirilmiş yollardan yapmayı hayal etmede kullanırken en çok kendiniz gibi hissedersiniz. Dikkatiniz büyük ölçüde içinde bulunduğunuz yerdedir ve sürekli bu yerin yapısını sorgulayarak buradaki şeyleri geliştirmenin yollarını ararsınız.

Öngörülü (The Visionary)

İmkansızı hayal eder! Yaratıcı gücü: Büyük fikirlerle, her yerde potansiyeli ve olasılığı görme yeteneği. Kullanılmayan potansiyeli: Günlük, tutarlı eylemleri beslemede görülerini kullanmak. İdeal iş birlikçi: Filozof Her şeyi olduğu haliyle değil de olması gereken şekliyle görmeyi seçerek, sonsuz olasılıklar dünyasında yaşıyorsunuz. Hayatın yalnızca kendi inançlarınızla sınırlandığını biliyorsunuz ve her şeyin sınırlarını zorlamaya heveslisinizdir.163 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör