• finecoaching

Duymaya değer bir ses: Bir sevgi istiyorum.

En son güncellendiği tarih: 1 Ara 2020

Doğduğunuz andan itibaren beraber en çok vakit geçirdiğiniz kişiyi aklınıza getirin…

ve onunla iletişiminizi gözden geçirin.


“Birisi size “Dışarı çıkalım mı?” dediğinde, kişinin sizinle birlikte dışarıda vakit geçirmek istediğini anlayabilirsiniz.

Size “Sevgini istiyorum.” dediğini duydunuz mu?


İLETİŞİM KARMAŞASI

Küçüklükten itibaren dış dünya ile bağımızı güçlendirme gayretinde oluruz. Anne-baba ya da etrafımızda kim varsa doğal olarak onlara derdimizi anlatmaya çalışırız ve iletişim başlar.

Fakat ilerleyen zamanlarda isteklerimize ve düşüncelerimize aldığımız tepkilerle kendimizi ifade ederken direkt bir iletişimden ya da herhangi bir iletişimden kaçınabiliriz. Böylece isteklerimizi almak için bizi bu zamana kadar istenilen sonuca götüren davranış, söz ya da durumlar gibi formları kullanırız. Dolayısıyla kendimizi dolaylı olarak ifade ederiz.

Üstteki örnekle kişi gezmek yerine karşındakinden beraber geçireceği vakitle hissedeceği sevgiyi istiyor olabilir.

Çocukluğa dönüp başka bir örneğe ve hikayenin gelişimine bakalım. Çocukken düştüğünde sevgi gören birini düşünün. Bu çocuk yardıma ihtiyacı olduğunda, düştüğünde… sevgi alacağını bildiğinden kendini sürekli yardım ister duruma sokabilir. Bu form yerleştikten sonra, kişi bu durum ve sonucu bağdaştırır. Sevgiye ulaşmak için bu durumu aracı olarak kullanır.

A:“Anne canım acıyor .” ağlamaklı. “Hastayım.” halsizce bir ses. “Her şey çok kötü gidiyor, ne yapacağımı bilmiyorum.” ağlamaklı ve çaresiz. (Gerçekleri olduğundan dramatik hale getirerek) B: “Canım, yanındayım. Neye ihtiyacın var?” sevgi ve şefkat dolu bir ses.

Şimdi bir de düştüğünde azarlanan birini düşünelim. Düştüğünde kızgınlıkla karşılaşan kişi, düşmekten ya da hata yapmaktan çekinebilir çünkü onun için bu form kızgınlık iletir. Bu kalıbı öğrendikten bir süre sonra yani kendisine yeteri kadar “Beceriksiz!”, “Bir şeyi de doğru düzgün yap!” gibi sözler söylendikten sonra , kızgınlık hissi için kimseye ihtiyacı kalmamıştır çünkü bu formu kendine aracısız iletir.

“Düştüm, Allah kahretsin!”: öfkeli. “İyiyim, bir şeyim yok!” :öfkeli bir ses ve durumu gizleme isteği. “Yok ben bunu beceremeyeceğim.” tedirgin, özgüvensiz ve çekingen, derinlerde bir öfke ile.

İHTİYAÇ DUYULAN İLETİŞİM

Öğrendiklerimiz kendimizle ilgili düşüncelerimizi, gerçekte ne olduğunu, ne istediğimizi ve bize ait birçok kavramı puslu görmemize neden olur, böylece kendimize yabancılaşmaya başlarız. Çünkü bu zamana kadar kendimize…

kendi fikrimizi sormak aklımıza bile gelmemiştir ve belki de nasıl soracağımızı unutmuşuzdur.

Kendimizle iletişimimizi güçlendirirsek idrakimizi ve “kendi ilkelerimizi” oluşturmanın önündeki en büyük engeli aşmış oluruz.

  • “Hata yapmak gerçekten kendime kızmam için bir sebep mi?”

  • “Sadece hasta olduğumda mı insanlar beni sever?”

  • “Annemle ilişkimde sevgiyi daha çok hissetmek istiyorum. Bunu ona bu şekilde ifade etmem için neleri değiştirmeliyim?”

HATIRLAYIN: Kendimizle İletişim

Taleplerimizin karşılanmadığı, yanlış anlaşıldığımız, tartışma yaşadığımız, hayal kırıklığına uğradığımız ilişkilerde, iş hayatımızdaki mutsuzluğumuzda, okuldaki durumumuzda… ‘gerçek benliğin, gerçek ihtiyaçların ve isteklerin ifade edilmemesi/edilememesiyle beraber aileden, öğretmenlerden, çevreden… koşullanarak öğrenmenin’ payı hayli büyük.

Herkesin iletişim formları kendine özgü, çünkü herkes eşsiz ve benzersiz.

Doğduğunuz andan itibaren sizinle olan kişiye, kendinize, gerçeğinize dair sorular sorun (eğer travmatik olaylar yaşadıysanız mutlaka bir terapistle çalışın). Bir koçla çalışmak bu noktada kendimizle olan bağımızdaki kör noktalarımızı fark ederek ışığa kavuşturmada etkili olur.


Profesyonel bir koç, bizi bize yansıtır ve yaşadığımız farkındalıklarla gerçek benliğimizle tanışma adımları atarız.


Bu konu oldukça derin. Siz ne düşünüyorsunuz, sizce neler eklenebilir? Paylaşırsanız çok sevinirim.

Bir kişinin farkındalığı bütün insanlığı yükseltir.

Sevgiyle kalın, Hande

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör