• finecoaching

Bir İhtimal Daha Var

Merhaba! Bugün; bize sıkça söylenen, bazen kulağımızda çınlayan “Asla pes etme!” sesine bir hatırlatma yapmaya geldim: ⁠⁠

Bazen vazgeçmek de bir seçenek olabilir. Hem de o an için en iyi seçenek olabilir.


İşine gelmezlikten ya da tembellikten bahsetmiyorum.⁠ Başka bir seçeneğin varlığını bilmenin dayanılmaz hafifliği diyorum.


“Asla vazgeçme!”


Sadece cümleye bakarak bile baskı ve dayatma unsurları taşıdığını görebiliriz. Bu yargıyı doğru bilen ve tekrar eden zihnimizin vücudumuzda yarattığı stres, yaptığımız her işte etkisini kolaylıkla gösterir. Sadece stresle kalmıyor tabi. ‘Tek’ seçeneği hedefe ilerlemek olan bizler sadece sonuca odaklanarak, kendimizi ihmal edebiliriz. Bazen sadece oldurmaya çalışırız. Yorulur, yoruluruz. Bu durum değersizlik hissi, öz güven/öz saygı sorunları, kendine acımasızlık, sevgisizlik, hata yapma korkusu… gibi sorunları beraberinde getirebilir. Aynı zamanda berrak olmayan bir zihin, durumu objektif ele alamayabilir veya fırsatları kaçırabilir.⁠ Bu yüzden bir hedefe ilerlerken ara ara kendimizi, durumu ve hedefi kontrol etmekte fayda vardır. Böylelikle stratejik olarak daha doğru kararlar alabilir, gerektiğinde hedeften vazgeçmeyi ya da hedefi yenilemeyi de bir seçenek olarak görebiliriz.⁠ ⁠ Bazen vazgeçilen hedef, durum, kişinin… yeri boş kalabilir. Boşluk fikri bizi korkutabilir. ⁠Eğer içinizde bir boşluk oluşuyorsa, onu kendi sevginizle doldurmak bir seçenek olabilir. İsterseniz, “Kendime sevgi göstermeyi istemek için neye ihtiyacım var? Bu konuda beni ne durduruyor?” gibi soruları kendinize sorabilirsiniz. ⁠ ⁠ Vazgeçmek sanıldığı üzere her zaman zayıflık değildir, eğer stratejik olarak seçilirse kişiyi güçlendirir ve aynı zamanda cesaret gerektirir. ⁠⁠ ⁠ Gerektiğinde vazgeçmenin, kişinin hem maddi hem de manevi iyiliğini gözlemleme ve gözetme bakımından harika bir öz şefkat örneği olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. :)

Bir ihtimal daha var, vazgeçebilirsin.

Sevgiler,

Hande

2 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör